اسناد مورد نیاز برای واردات کالا و ترخیص کالا

شروع یک کار وارداتی، هدف  بیش از هزاران بازرگان و تاجری است.  اگر وارد کننده با استراتژی مناسب به پیش برود، واردات کالا همانند یک کسب و کار صادراتی، بسیار سودآور است. با این حال، موفقیت و سودآوری طولانی مدت یک کسب و کار وارداتی به شدت به دانش و درک وارد کننده در مورد بازار بین المللی و تجزیه و تحلیل بازار بستگی دارد.

امروزه واردات کالا از خارج به یک کسب و کار بزرگ تبدیل شده است. همه چیز از نوشیدنی ها تا اتومبیل ها و فهرست جالبی از محصولات دیگر که هرگز تصورش را نمی کنید، اکنون به بخشی از واردات جهانی تبدیل شده است و میلیون ها محصول به صورت روزانه خرید و فروش می شوند و یا از طریق نمایندگی در جایی از جهان توزیع می شوند.

دلایل واردات کالا

دلایل مهمی وجود دارد که علت رشد روزافزون واردات کالا را بخوبی تفسیر می کند.

در دسترس بودن: یک فرد یا یک تاجر وارد کننده نیاز به واردات دارد، زیرا چیزهای خاصی وجود دارد که او نمی تواند در کشور خود آن را تولید کند. به عنوان مثال موز در آلاسکا، چوب الوار در مین و فرانک بل پارک در فرانسه وجود ندارد و باید از کشور های دیگر وارد آنجا شود.

قیمت:

 عامل قیمت نیز یک دلیل مهم برای واردات محصولات است. بعضی از محصولات با قیمت ارزان تر از کشور خارجی وارد می شوند. به عنوان مثال اسباب بازی های کره ای،  وسایل الکترونیکی تایوانی و لباس های مکزیکی و بسیاری از کالا های دیگر در کارخانه های خارجی با پول بسیار کم تولید یا مونتاژ می شوند، که اگر این کالا ها در داخل کشور تولید شود معمولا گران تمام می شود.

مراحل واردات کالا

برخی از اسناد مورد نیاز برای ترخیص کالا های وارداتی

اسناد و مدارک نقش مهمی در صادرات و واردات دارند. به خصوص در مورد واردات، در دسترس بودن اسناد حقوقی، صحت اطلاعات موجود در اسناد و همچنین به موقع ارائه کردن اسناد و ثبت درخواست های لازم برای ترخیص کالا از گمرک بسیار مهم است و در روند ترخیص کالا تاثیر مستقیم دارد. هر گونه تاخیر در ثبت یا عدم دسترسی به اسناد می تواند فرآیند ترخیص کالا را به تاخیر بیاندازد و به این ترتیب، وارد کننده نه تنها خسارت تاخیر در تخلیه کشتی را متحمل می شود، بلکه فرصت های تجاری را نیز از دست می دهد.

برای ترخیص کالا از گمرک وارد کننده باید مجموعه ای از اسناد را که مربوط به خطوط هوایی، خطوط حمل و نقل و همچنین اسناد گمرکی را فراهم کند و نمایندگی ترخیص از طرف وارد کننده آن را ارائه دهد.

فاکتور تجاری – این سند مهم ترین سندی است که در حقیقت گواهینامه فروش را ارائه می دهد و شامل توضیحاتی نظیر قیمت گذاری یا ارزش محموله است.

ارزش گذاری گمرکی بر اساس صورتحساب تجاری است. گمرک همچنین نرخ های پرداخت شده در صورتحساب تجاری را تایید می کند و می تواند نرخ های استفاده شده را مورد پرسش قرار دهد و در مورد حقوق و عوارض گمرکی تصمیم بگیرد.

فهرست بسته بندی – لازم است که علامت های حمل و نقل را در تمام محموله ها درج کنید؛ جزئیات تعداد قطعه های حمل و نقل، ابعاد آنها، علامت های حمل و نقل، وزن ناخالص و خالص هر یک از بسته ها و تعداد واحدهای موجود در هر محموله در کاتالوگی فهرست می شود.

در این صورت حساب لیست تمام بسته ها آورده می شود و می توان تشخیص داد که هر بسته متعلق به کدام محموله است.

گواهی مبدا – با برخی توافقنامه های دو جانبه و توافقنامه چند جانبه می توان از تعرفه های مطلوب گمرکی برای عوارض گمرکی  واردات کالا  استفاده کرد. در چنین مواردی وقتی محموله ها از کشورهای عضو صادر می شود، نمایندگی صادر شده، گواهی مبدا را به وارد کننده برای ارسال به گمرک صادر می کند. براساس این گواهینامه، اداره گمرک کشور وارد کننده کالا را طبق برنامه خاص طبقه بندی و راهنمایی می کند.

بارنامه و بارنامه هوائی – بارنامه سندی است که  با توجه به شرایط فروش توسط مجموعه حمل و نقل آن صادر می شود و گواهی می کند که محموله ای که تحت فاکتور خاص از طرف صادر کننده یا وارد کننده ارسال می شود شامل چه مواردی است. “بارنامه کشتی” معمولا به بارنامه ای اطلاق می شود که سند مربوط به حمل با کشتی  باشد. این یکی از اسناد مورد نیاز برای مذاکره درباره میزان پرداختی وارد کننده به صادر کننده است. بارنامه هوایی سند حمل و نقلی است که توسط یک شرکت هواپیمایی یا یک حمل و نقل هوایی صادر می شود؛ در مورد جابجایی محموله از راه جاده، باید یک بارنامه حمل و نقل جاده ای صادر شود. بلاخره با توجه به به نوع حمل و نقل، یکی از این اسناد باید همراه با صورتحساب تجاری و لیست بسته بندی به گمرک برای ترخیص ارائه شود.

دیدگاه ها (3)

 • مریم موسوی

  بسم الله الرحمن الرحیم
  فوق العاده است،بی نظیره
  حتی تصورش رونمی کنیدچه تصویر روشن وزیبایی از صادرات وواردات روبرای جوانانی مثل من ترسیم کرده اید،شدیداپیگیرکلاسهاومطالب درزمینه هستم وامیدوارم درآینده ای نه چندان دور ازهکاران خوب شمادراین زمینه باشم
  مثل هرشاگردی کارم رودریک دفترصادراتی برای درجریان عملی کارهاقرارگرفتن،شروع0کرده ام
  ولی نمای دقیق وکلی ارائه شده ازسمت شماحقیقتا قابل تقدیره
  وفقط امثال من متوجه اندچه خدمت بزرگ وبزرگوارانه ای ارائه کرده اید،بی شک خداوند یاریگر شماودعای خیرمابدرقه راه شماخواهدبود
  برایتان آرزوی موفقیت وپیروزی میکنم

 • الهام مشکی نسب

  با سلام و ارزوی تندرستی .
  با توجه به سهم خودم از شما بابت فایل های بسیار ارزنده تان سپاسگزارم و وجود افرادی چون شما مایه مباهات این مرزو بوم هستید زیرا خالصانه مطالب و تجربیات خود را در اختیار افرادی چون ما قرار میدهید.
  با ارزوی توفیق روز افزون

 • وحیدی

  از شما ممنونم بابت اطلاعات خوب و صریح شما در باب صادرات و واردات

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *