انواع کانتینرها

واحدهای کانتینری جزء مهمی در صنعت حمل و نقل و تجارت هستند. این ادوات حمل و نقل، ساختارهایی هستند که انواع مختلفی از محصولات را از یک قسمت از جهان به قسمت های دیگر حمل می کنند. کانتینر ها محفظه هایی هستند که محتویات را در سفرهای طولانی محافظت می کنند و اطمینان می دهند که آن ها را سالم در مقصد به شما تحویل خواهند داد.

به همین ترتیب، بسته به نوع محصول حمل و نقل و یا خدمات ویژه مورد نیاز آن ها، واحدهای کانتینری ممکن است در ابعاد، ساختار، مواد، ساخت و ساز و ویژگی های دیگر متفاوت باشد. به همین جهت انواع مختلفی از کانتینرهای حمل و نقل امروزه مورد استفاده قرار می گیرند؛ بعضی از انواع رایج ترین کانتینرهای حمل و نقل در حال حاضر در زیر ذکر شده اند:

 1. کانتینر حمل کالای خشک

یکی از پرکاربرد ترین نوع  کانتینر است که در ابعاد مختلف و استاندارد (تعیین شده توسط ISO) طراحی شده است. این کانتینر ها برای حمل مواد خشک در حجم های مختلف استفاده می شود.

 1. کانتینر با مخزن تخت

این نوع کانتینرها در صورت نیاز از دو طرف تا می شوند و حجم کمتری را اشغال می کنند و برای حمل کالاهایی که نیاز به فضای بیشتری دارند به کار برده می شوند.

 1. کانتینر رو باز

سقف این نوع کانتینرها از یک ورق پوشیده شده که می تواند به طور کامل برداشته شود و مواد تا هر ارتفاع به راحتی می توانند در آن جای بگیرند و حمل شوند.

 1. کانتینر تونل مانند

درب این کانتینرها ازهر دو طرف (ابتدا و انتها) باز می شود. این نوع کانتینرها در بارگیری سریع و تخلیه ی راحت مواد، نقش بسزایی دارند.

 1. کانتینر پهلو باز

این کانتینرها دارای درب در یک پهلو هستند. این درب، ورود آسان کالا در اندازه های مختلف را به داخل کانتینر فراهم می کند و اتاق بسیار وسیع تری برای بارگذاری مواد فراهم می شود.

 1. کانتینر های دو درب

آن ها نوعی از کانتینرها هستند که با دو درب ساخته می شوند و یک اتاق گسترده تر برای بارگیری و تخلیه مواد فراهم می کنند. مصالح ساختمانی شامل فولاد، آهن و غیره در اندازه های استاندارد می توانند در آن جای داده شوند.

 1. کانتینر یخچال دار ISO

حمل و نقل در این کانتینرها تحت کنترل دما است و همیشه دارای درجه حرارت پایین می باشد و با دقت کنترل می شوند. آنها به طور انحصاری برای حمل مواد فاسد شدنی، مانند میوه ها و سبزیجات در مسافت های طولانی استفاده می شوند.

 1. کانتینر های عایق حرارتی

این ها نوعی از کانتینرهای حمل و نقل هستند که از موادی ساخته شده اند که با کنترل درجه حرارت، به کالاها این امکان را می دهد تا دمای بالای خود را حفظ کنند. همچنین طول عمر خود را بدون آسیب دیدن در اثر دمای بالا، حفظ کنند. آن ها برای حمل و نقل در مسافت های طولانی برای کالاهای خاصی مناسب هستند.

 1. کانتینر های مخازن دار

این نوع از کانتینرها عمدتا برای حمل مواد مایع استفاده می شوند که توسط بخش بزرگی از صنعت حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها عمدتا از فولاد قوی یا دیگر مواد ضدخوردگی ساخته شده اند که از طول عمر آن ها در برابر مواد خورنده محافظت می کند.

 1. کانتینر های مخصوص حمل ماشین

حامل های خودرو، کانتینر هایی هستند که مخصوص حمل و نقل اتومبیل ها برای مسافت های طولانی ساخته شده اند. آنها از دو طرف قابل بارگیری هستند که به راحتی ماشین در داخل کانتینر بدون خطر آسیب دیدن و یا سر خوردن قرار می گیرد.

 1. کانتینر های مخصوص

کانتینرهای معمولی نیستند، این ها واحدهای قوطی مانندی هستند که برای مقاصد تخصصی ساخته شده اند. به طور عمده، آنها برای حمل سلاح و خدمات آتش سوزی استفاده می شوند. به همین ترتیب، ساخت و ساز و ترکیب مواد آن ها بستگی به اهداف خاصی دارد که برای آن منظور باید ساخته شود. اما در بیشتر موارد، امنیت اولویت اصلی است.

 1. کانتینرهای مناسب برای جابجایی

آن ها نوع خاصی ازکانتینرهای مورد استفاده در اروپا هستند. با توجه به استانداردهای ایزو ساخته نشده اند اما بسیار کاربردی هستند. این کانتینرها با یک پایه قوی و یک سرند قابل تبدیل، ساخته شده اند که آن ها را برای حمل انواع بسیاری از محصولات مناسب می سازد.

در آخر امیدواریم که این مقاله از شرکت بازرگانی و ترخیص کالا اقتصاد قرن برای شما مفید بود باشد

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *