بازرسی بین المللی کالا

اهمیت بازرسی کالاهای وارداتی

بازار جهانی امروز، فرصت های شگفت انگیزی را ارائه می دهد، همچنین خطرات واقعی را نیز به همراه دارد. هنگامی که با یک تامین کننده در خارج از کشور کار می کنید، باید با ملاقات حضوری، از کالا اطمینان حاصل کنید؛ در حقیقت ملاقات بسیار مهم است و شما می توانید با رعایت احتیاط لازم، ریسک یک سفارش نامناسب را کاهش دهید. در واقع شما باید قبل از پرداخت اطمینان حاصل کنید که سفارش شما با موفقیت انجام شده است، کیفیت را در منبع تأیید کنید و برای کالاهای معیوب پرداختی انجام ندهید، اطمینان حاصل کنید که تامین کننده تمام مشخصات مورد توافق را رعایت کرده است؛ با اینکار شما می توانید از بازدهی و نام تجاری خود محافظت کنید.

فعالیت‌های بازرسی بین المللی کالا در کشور مصرف کننده، شامل تمامی اقداماتی است که به بررسی کمیت، کیفیت، قیمت از جهت نرخ ارز و شرایط مالی و یا طبقه‌بندی گمرکی مربوط می‌باشد.

هدف بازرسی بین المللی کالا این است که مشتری از اطلاعات مربوط به انطباق موارد بررسی شده با مشخصات اعلام شده، که ممکن است در مقررات، استانداردها، طرح های بازرسی یا قراردادها باشد، آگاه کند. بازرسی می تواند توسط خود مشتریان و یا توسط سازمان هایی که خدمات بازرسی را ارائه می دهند، انجام شود.

گواهی های صادره توسط شرکت های بازرسی به شرح ذیل می باشند:

بازرسی توسط خود شخص می تواند هزینه  و زمان بر باشد. امروزه شرکت های بازرسی این کار را انجام می دهند و بعد از بازرسی کالا در مراحل مختلف برای آن گواهی صادر می کنند. که در زیر به چند نمونه از این گواهی ها اشاره می شود:

 (COI) گواهی بازرسی کالا( کمی و کیفی)- (PSI) گواهی بازرسی قبل از حمل و نقل- (VIC)گواهی بازرسی ظاهری (CL)- گواهی موید نامه(PVC) – گواهی تعیین ارزش –(CSC) گواهی رضایت مندی مشتری –(SIC) گواهی بازرسی ماهوی کالا– (CC) گواهی راه اندازی (PL)- گواهی بسته بندی– (TR) گواهی های آزمایشگاهی که معروف ترین آن ها همان COI و PSI می باشند.

گواهی بازرسی بین المللی کالا(COI): این گواهی بیان می دارد که کالا از لحاظ کمی، کیفی و بسته بندی با شرایط موجود در پرفورما مطابقت دارد.

گواهی بازرسی قبل از حمل و نقل(PSI): فعالیت‌های بازرسی پیش از حمل شامل تمامی اقداماتی است که به بررسی کمیت، کیفیت، قیمت از جهت نرخ ارز و شرایط مالی و یا طبقه‌بندی گمرکی کالایی که به کشور استفاده کننده صادر می‌شود مربوط می‌باشد، مشروط بر این که اقدامات گمرکی کشوری که کالا از آنجا صادر شده صورت گرفته باشد(اتاق بازرگانی بین المللی). در بازرسی قبل از حمل و نقل، بازرسان با مراجعه به کارخانه، کالا را در مرحله ای که 80 درصد تولید شده است مورد بررسی قرار می دهند تا مطابق استاندارد ها و یا خواسته مشتری باشد.

بازرسی بین المللی کالا

PSI همیشه مهم است، چرا؟

  1. مشتری اطمینان حاصل می کند که کالاهای وارد شده مطابق با استاندارها و یا مشخصات و شرایط توافق شده است.
  2. اطمینان از عملکرد صحیح و ایمنی محصولات به جهت تاثیری که روی سلامتی و محیط زیست می گذارد.
  3. اطمینان از ایمنی محصول از لحاظ بسته بندی مناسب برای حمل و نقل.
  4. اطمینان از اینکه تامین کننده، قوانین و مقررات کشور وارد کننده را رعایت کرده است.

بنابراین انتخاب یک شرکت تامین کننده قابل اعتماد و شرکت کنترل کیفیت که بتواند استانداردهای کیفیت مورد انتظار شما را به ارمغان بیاورد بسیار مهم خواهد بود.

واردات ناقص

اگر محصول حداقل الزامات حیاتی برای سلامتی، ایمنی و عملکرد را طبق استانداردهای مربوط به کشور مقصد نداشته باشد، با دریافت هزینه از تامین کننده به کشور مبدا عودت داده می شود.

در سال های گذشته، برای دستیابی به ترخیص کالاها، فرایندهای دستی با توجه به برنامه های کاربردی، گزارش بازرسی بین المللی کالا و نمونه نگهداری فرم ها و غیره مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، در تلاش برای به حداقل رساندن تاخیر و کاهش زمان صرف شده برای ترخیص حمل و نقل، UNBS سیستمی مبتنی بر وب تحت عنوان E-Portal برای بازرسی و ترخیص کالا معرفی کرده است. وارد کننده باید در سیستم ثبت نام کند تا بتواند وارد سیستم شود، سپس درخواست بازرسی را بصورت آنلاین برای شرکت های بازرس ارسال کند.

در کل دولت ها برنامه های PSI را اجرا می کنند تا اطمینان حاصل شود که واردات مطابق با مقررات آنها است. عدم انطباق با این مقررات می تواند منجر به:

  • از دست دادن ذخایر با ارزش و درآمد مالیاتی
  • از دست دادن ذخایر ارز خارجی (در کشورهایی که کنترل ارز وجود دارد)
  • واردات بالقوه کالاهای غیر استاندارد یا ممنوعه

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *