ترخیص کالای همراه مسافر

مسافری که از کشوری وارد کشور دیگر می شود می تواند علاوه بر وسایل شخصی مرسوم، وسایل دیگری را با خود و معاف از حق گمرکی به کشور مقصد وارد کند. ترخیص کالای همراه مسافر که مجاز باشند،طبق لیست وزارت بازرگانی تعیین می شوند و اگر کالایی در این لیست باشد سود بازرگانی نیز به آن تعلق نمی گیرد.

لیست ترخیص کالای همراه مسافر

لیست ترخیص کالای همراه مسافر هر سال به روز شده و ممکن است تغییراتی در آن صورت بگیرد. کالاهای مجاز در لیست وزارت بازرگانی غیرتجاری و شخصی بوده و در صورت ورود تجاری هر کالا حق گمرکی مربوط به آن نیز طبق مقررات باید به دولت پرداخت گردد.

در مواردی همچون لوازم یدکی، مواد اولیه کارخانه ها و کارگاه ها و قطعات فنی توسط مسافران ورودی قابل ترخیص نبوده و حق گمرکی و سود بازرگانی مربوطه به آن ها تعلق می گیرد. تمام موارد فوق برای مسافرین خروجی از کشور نیز صحیح است.

قوانین کالای خروجی از ایران

در صورت خروج مسافری از ایران به مقصد کشور دیگر اگر کالای خروجی جنبه تجاری و صادراتی نداشته باشد از حق گمرکی معاف است. همچنین اتباع خارجی که در ایران به عنوان دانشجو تحصیل می کنند می توانند پس از اتمام تحصیلات لوازم زندگی خود را بدون کارت بازرگانی از ایران خارج نمایند.

خروج هرگونه اشیاء قدیمی، تاریخی، عتیقه و باستانی، همچون سنگ نوشته، لوح، کتیبه، کتب تاریخی و ظروف فلزی، چینی و سنگی در هر ابعاد و با هر جنسی از کشور ممنوع بوده و در صورت مشاهده ضبط می گردد.

ترخیص خشکبار و آجیل

در ترخیص کالای همراه مسافر خروج خشکبار و آجیل نیز محدودیت داشته و هر مسافر ایرانی هنگام خروج از ایران مجاز است حداکثر ده کیلوگرم خشکبار و حداکثر صد گرم زعفران همراه خود از کشور خارج کند. محدودیت فوق برای جهانگردان و مسافرین با گذرنامه خارجی نمی باشد.

هر مسافر که مقصدش مناطق آزاد یا مناطق ویژه اقتصادی می باشد موظف است کالاهایی که همراه دارد را به گمرک اظهار نماید تا با قوانین مقصد تطابق داده شود.

ترخیص کالای همراه مسافر

ترخیص کالای مسافرین ایرانی غیر مقیم

همچنین مسافران غیر مقیم ایرانی که هویت ایرانی دارند ولی گذرنامه خارجی نیز همراه خود دارند، می توانند وسائل شخصی، همچون تلفن همراه، لباس، دوربین، ساعت، رایانه شخصی، تبلت، جواهرات، ویلچر، لوازم بهداشتی و امثالهم و علاوه بر آن وسایلی همچون ویلچیر، کالسکه، آلات موسیقی، لوازم ورزشی، تجهیزات پژشکی کوچک و وسایل نقلیه شخصی را با خود به کشور با ارائه تضمین گمرکی وارد کنند.

ترخیص لوازم تدخین

همچنین در قوانین ترخیص کالای همراه مسافر ورود مواد و لوازم تدخین در هر نوع و هر ابعاد محدود بوده و در چهارچوب خاصی طبق نظر وزارت بازرگانی و اداره گمرک با اخذ مجوزهای لازم قابل ورود به کشور می باشد. همچنین ورود داروهای پزشکی نیز محدوده بوده و ورود تمام داروها به کشور مجاز نمی باشد. ورود و خروج دارو تنها به اندازه مصرف شخصی مجاز است و اگر بیشتر از این حد باشد، نیاز به مجوز از سوی وزارت بهداشت و پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی ورودی و خروجی طبق مقررات مربوطه دارد.

ورود کلیه نوشابه های الکلی و امثالهم حتی با درصد پایین به کشور ممنوع بوده و در صورت مشاهده توقیف و ضبط شده و با آورنده مطابق ضوابط برخورد می شود.

ترخیص صنایع دستی همراه مسافر

مسافرین خروجی به مقصد کلیه کشورها به جزء کشورهای عراق، سوریه، عربستان سعودی می توانند یک قطعه قالی یا قالیچه دست باف جمعا تا 12 متر از کشور خارج کنند. ورود و خروج فرش ماشینی ممنوعیتی ندارد. همچنین ورود و خروج مشروبات الکلی در هر نوع و شکل، وسایل قمار، اسلحه های سرد و گرم، مواد محترقه و منفجره و آتش زا و همچنین مواد مخدر اعم از سنتی و صنعتی کاملا ممنوع است. لازم به ذکر است ورود و خروج تفنگ های بادی ممنوعیتی ندارد.

ترخیص اجسام حجیم

ورود و خروج اجسام برقی بزرگ در ترخیص کالای همراه مسافر همچون یخچال، فریزر ،تلویزیون و رادیو و موارد مشابه آن، از فهرست کالاهای که شامل معافیت گمرکی می شوند حذف گردیده است و به منظور حمایت از تولیدات داخلی ، هم اکنون برای ورود یا خروج آن ها باید حق گمرکی پرداخت شود.

ترخیص حیوانات و پرندگان

ورود و خروج کلیه حیوانات و پرندگان اهلی باید با کسب گواهی بهداشت پزشکی و واکسن های مربوطه از کشور مبدأ انجام شده و به تأیید سازمان دامپزشکی کشور مقصد برسد. همچنین کلیه حیوانات باید شناسنامه و میکروچیپ داشته و انگل زدایی شده باشند.

ورود و خروج هرگونه اقلام مخابراتی همچون تلفن بی سیم و غیره نیاز به ارائه مجوزهای لازم از وزارت پست و تلگراف و تلفن و تاییدیه های ویژه مخابراتی کشور مقصد دارد. همچنین ورود و خروج انواع گیاهان شامل انواع گل ها، نهال ها و امثالهم و همچنین انواع بذر و مواد کاشتنی نیاز به ارائه مجوز و تاییدیه قرنطینه نباتی از سوی سازمان مربوطه دارد.

ترخیص لوازم آرایش و آرایشگری

در ترخیص کالای همراه مسافر ورود و خروج لوازم آرایش و آرایشگری مطابق با قوانین وزارت بهداشت ممنوعیت نداشته ولیکن از ورود و خروج هرگونه لوازم آرایشی با ترکیبات الکلی یا مخدر ممانعت به عمل می آید.

ورود طلا بیش از 150 گرم به کشور نیاز به اخذ مجوز رسمی از بانک مرکزی دارد.

در صورتی که کالایی بیش از حد مجاز ذکر شده در لیست وزارت بازرگانی باشد، میزان حقوق گمرکی برای ورود کالا به کشور مثلا به ازای لباس، هر کیلوگرم بیست و پنج هزار تومان و یا صد درصد ارزش هر کدام می باشد.

نکته مهم در ترخیص کالای همراه مسافر

همچنین در ترخیص کالای همراه مسافر  برای مسافری که می خواهد کالای مورد نظر خود را قبل از رسیدن به مقصد، ارسال کند لازم است زمانی در حدود یک ماه قبل بار را بارنامه کرده و در بخش فرستنده و گیرنده نام خودش را بنویسد، سپس با در دست داشتن گذرنامه، اسناد حمل و بار و همچنین قبض انبار و انجام تشریفات گمرکی مربوطه، با اطمینان خاطر بارش را ترخیص نماید.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *