تشریفات ورود و صدور کالا

کلیه تشریفات ورود و صدور کالا الزاما منوط به رعایت قانون امور گمرکی و آیین نامه اجرایی آن می باشد. یکی از ارکان اصلی و مهم در تشریفات ورود و صدور کالا تنظیم اظهار نامه گمرکی و تسلیم نمودن آن به گمرک کشور می باشد. اسنادی که همراه اظهارنامه ارائه می شوند عبارتند از لیست یا سیاهه خرید، گواهی مبداء کالا، کلیه اسناد بانکی مرتبط، مجوزهای مورد نیاز از وزارت خانه یا سازمان زیربط و متمم های آن.

در بخش ورود و صدور کالا اگر کالای وارداتی جزء زیر مجموعه کالاهای مجاز باشد، این کالا نیازی به کسب مجوزهای لازم نداشته و تنها باید ضوابط وضع شده توسط وزارت بازرگانی برای آن به درستی رعایت شود و سپس اقدام به واردات یا صادرات شود.

بعضی از کالاها طبق نظر دولت یا وزارت بازرگانی جزء کالاهای مشروط بوده و در دسته ای میان کالاهای مجاز و ممنوع قرار می گیرند، این کالاها تنها درصورتی که مجوزهای لازم را از وزارت خانه یا سازمان مربوطه به صورت مستقیم اخذ کنند، امکان ورود یا صدور آن کالا وجود دارد.

دسته دیگر در بخش ورود و صدور کالا، کالاهای ممنوعه می باشند که بنا به ضوابط دین رسمی کشور (اسلام) یا صلاحدید قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ورود و صدور آن ها ممنوع و غیر قانونی می باشد.

فرآیند تشریفات ورود و صدور کالا به این صورت است که کارشناسان گمرک اظهار نامه تسلیم شده و کلیه اسناد بانکی به همراه مدارک مندرج و ضمیمه به اظهارنامه و همچنین قوانین دولت را بررسی نموده و نسبت به صدور مجوز لازم اقدام می نمایند.

تشریفات ورود و صدور کالا

باید این نکته را در نظر گرفت تشریفات ورود و صدور بعضی کالاهای خاص هم چون پسته، فرش، زعفران، پوست، روده، سالامبور و غیره تنها محدود به گمرک های خاصی می باشد. به عنوان مثال صادر کننده پسته می تواند از طریق گمرک شهر کرمان، گمرک غرب تهران و گمرک مهرآباد اقدام کند. صادر کننده زعفران می تواند از طریق گمرک شهر مشهد و گمرک مهرآباد تهران اقدام نماید و صادر کننده پوست، روده و سالامبور می بایست از طریق گمرک جنوب تهران اقدام نماید.

صادر کننده های فرش انتخاب های بیشتری برای ارسال و صدور کالای خود دارند، از جمله گمرک مهرآباد تهران، کرمانشاه، غرب تهران و شهرهای کرمان، شیراز و مشهد برای صدور فرش در نظر گرفته شده اند.

تشریفات ورود و صدور کالا در کشور ما در چند سال قبل کاملا سنتی بوده ولی به مرور در طی این سال ها پیشرفت کرده و الکترونیک شده است. به این منظور گمرک جمهوری اسلامی ایران، تشریفات گمرکی مربوط به ترخیص کالا را با طراحی سامانه ای با نام نظام گمرکی اطلاعات رایانه ای (نگار) بهبود بخشیده و از این طریق بسیاری از مراحل و تشریفات ورود و صدور کالا به ویژه مواردی که نیاز به تصمیم گیری خاص و نظر کارشناسی یا کمیسیون ندارد از طریق این سامانه صورت می پذیرد.

سامانه نگار قابلیت تکمیل آنلاین و آپلود فرم اظهار نامه را داشته و صادر کننده یا وارد کننده می تواند در مرحله دوم کلیه اطلاعات مربوط به جداول کنترلی مرجع، مشخصات افراد، کالاها، کشورها، گزارش های مربوطه، محاسبه وصول ها، اسناد بانکی و مالیاتی، مجوزهای لازم، گزارشات آماری، اقتصادی، تجاری و گمرکی و غیره را وارد نموده و آن ها را کنترل و مشاهده کند.

تشریفات ورود و صدور کالا

با استفاده از سامانه نظام گمرکی اطلاعات رایانه ای (نگار) برای تشریفات ورود و صدور کالا در کشور دفتر کوتاژ و ژورنال حذف شده و شماره ثبت اختصاصی توسط سیستم به شخص ارائه می شود. در انتها و در صورت کامل بودن مدارک، پروانه ترخیص کالا به صورت آنلاین صادر شده و در اختیار متقاضی قرار می گیرد. در این سیستم به جهت تکمیل تشریفات ورود و صدور کالا امکان پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و سود بازرگانی از طریق در گاه های ایمن بانکی همراه با کد رهگیری وجود داشته و می توان نسبت به تعیین ارزیاب اقدام نمود.

همچنین برای مراحل پایانی تشریفات ورود و صدور کالا می توان از طریق کانال های سبز، زرد، آبی و قرمز در سامانه نسبت به انتخاب مسیر ترخیص کالا اقدام نمود. در مرحله بعد از طریق سامانه مذکور امکان کنترل ترانزیت کالا در مبدا و مقصد به صورت الکترونیک وجود داشته و باید اظهار کالا را از طریق پست الکترونیکی نیز ارسال نمود.

مرحله بعد در تشریفات ورود و صدور کالا باید بر اساس پیش فرض های سوابق ارزش کالای موجود در سیستم، ارزش کالا را مشخص کرد. سپس باید پیش پرداخت و بخشی از هزینه های حسابداری را پرداخت نمود.

در انتها و پس از تکمیل مراحل فوق رسید ترخیص کالا صادر می گردد.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *