تفاوت کالای مشروط و ممنوع

کالاهایی که برای واردات یا صادرات در نظر گرفته می‌شود در سه دسته قرار می‌گیرند. کالاهایی که برای ورود و خروج آنها نیاز به کسب مجوز نیست که به آنها کالای مجاز گفته می‌شود، در مقابل کالاهایی هستند که ورود و یا خروج آنها مستلزم کسب مجوز از مراکز مربوطه است که به آنها کالای مشروط می‌گویند و درنهایت کالاهای ممنوع که به‌ موجب شرع و قانون از ورود و خروج آنها از کشور جلوگیری به عمل می‌آید. در زیر تعریف کالای مشروط و کالای ممنوع ارائه می‌شود تا با مطالعه آن تفاوت میان این دو نوع کالا برایتان آشکار شود.

تعریف کالای ممنوع

کالای ممنوع به کالایی گفته می‌شود که صادرات و واردات آن بنا به مصالح ملی یا شرع مقدس اسلام و یا به ‌موجب قانون ممنوع می‌باشد. این نوع کالا ها تحت هیچ شرایطی اجازه ورود به کشور و یا خروج از آن را ندارند.

در زیر به برخی کالاهایی که ورود آنها به کشور ممنوع می‌باشد اشاره‌شده است:

اسلحه از هر قبیل، باروت، چاشنی، فشنگ، گلوله و سایر مهمات جنگی، دینامیت و مواد محترقه و منفجره مگر با اعلام و موافقت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح.

مواد مخدر و روان‌گردان از هر قبیل و پیش سازهای آنها مگر با موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هر مورد.

دستگاه‌های فرستنده از هر نوع و قطعات متعلق به آنها مگر با موافقت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در هر مورد.

دستگاه مخصوص عکاسی و فیلم‌برداری هوایی مگر با موافقت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح.

کتاب، روزنامه، مجله، صور، علامت و هر نوع نوشته مخالف نظم عمومی یا شئون ملی یا عفت عمومی و یا مذهب رسمی کشور به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

تعریف کالای مشروط

کالای مشروط کالایی است که ورود یا خروج آن ممنوع نیست، ولی به اقتضای شرایط و زمان، ورود و خروج آن مستلزم کسب مجوز از نهادهای مربوطه می‌باشد و ممکن است در آن برهه از زمان اجازه ورود یا خروج داده نشود.

این نوع کالا که به آن کالای مجاز مشروط نیز گفته می‌شود، طبق تعریفی است که از طرف شورای همکاری گمرکی به‌ صورت مجموعه برای کشورهای عضو منتشرشده، کالایی است که صدور یا ورود آن نیاز به کسب موافقت قبلی یک یا چند سازمان دولتی دارد.

به ‌طور مثال ممکن است در شرایط و زمان خاصی ورود و یا خروج کالاهایی مانند روغن، شکر، شیر خشک، مواد شوینده، گوشت قرمز و گوشت مرغ و … از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با تائید سازمان مذکور برای مدتی ممنوع باشد و ورود و خروج آنها صرفاً با داشتن مجوز از سازمان مربوطه انجام شود.

نتیجه‌گیری

شیوه صادرات و واردات کلیه کالاها در کشور در حالت کلی از دو حالت خارج نیست. کالاهایی که ورود و خروج آنها به ‌طور کلی ممنوع و غیرقانونی است (کالاهای ممنوع). کالاهایی هم هستند که با پرداخت عوارض گمرکی می‌توانند از کشور خارج شوند (کالاهای مجاز). حالا باید نوع جدیدی از کالاها را هم به این دو دسته اضافه کرد. کالاهایی که صادرات آن‌ها منوط به کسب تائیدیه از سوی سازمان حمایت است (کالاهای مشروط).

در آخر امیدواریم که این مقاله از شرکت بازرگانی اقتصاد قرن برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *