سیر اجمالی مراحل واردات تا ترخیص کالا

چگونه کالاهای وارداتی را ترخیص کنیم؟

گام به گام روش های واردات گمرکی ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک چگونه انجام می گیرد؟

به طور کلی عمل عبور کالا از طریق گمرک به طوری که کالا وارد  کشور شده و به دست صاحب آن برسد را ترخیص می گویند.

اعمالی مانند تهیه و ارائه مستندات مورد نیاز برای تسهیل صادرات یا واردات به کشور، نمایندگی مشتری در حین بررسی های گمرکی، ارزیابی، پرداخت حق الزحمه و هماهنگی حمل کالا از گمرک پس از ترخیص همراه با اسناد، ترخیص کالا از گمرک نامیده می شود.

برخی از اسناد مورد نیاز در ترخیص گمرکی عبارتند از:

  1. اسناد صادراتی: سفارش خرید از خریدار، صورتحساب فروش، لیست بسته بندی، لایحه حمل و نقل، سند یا قبض بارگیری یا پروانه هواپیما (سند بار برای هواپیما)، گواهینامه مبدأ و سایر اسناد خاصی که توسط خریدار تعیین شده یا مطابق با نهادهای مالی یا شرایط LC یا به عنوان کشور وارد کننده آیین نام مشخص شده است.
  2. مستندات واردات: سفارش خرید از خریدار، صورتحساب فروش تأمین کننده، اسناد ورودی، سند یا قبض بارگیری یا پروانه هواپیما (سند بار برای هواپیما)، لیست بسته بندی، گواهی مبدأ و سایر اسناد خاص مورد نیاز توسط خریدار یا موسسه مالی یا مقررات وارد کننده مشخص شده است.

هر بندر در هر کشوری در سراسر جهان محموله های خود را از طریق فرایند خاص گمرکی ترخیص می کند. علاوه بر این؛ مقررات و قوانین، از کشوری به کشور دیگر و گاهی اوقات از بندری به بندر دیگر متفاوت است کسی که در ترخیص کالا از گمرک تخصص دارد، حمل کالاهای صادراتی و وارداتی برایش بسیار مهم است.

سیر اجمالی مراحل واردات تا ترخیص کالا

برای ترخیص کالای خود از گمرک باید مراحلی را طبق قوانین و مقررات معمول انجام دهید؛

ابتدا اسناد کالاهای مورد نظر توسط مشتری ارسال می شود تا مجوزهای لازم در صورت نیاز اخذ شوند. تکمیل و تنظیم اسناد و ارجاع آنها به واحدهای ثبت سفارش، استاندارد و حمل و نقل مراحل بعدی هستند. ثبت دور اظهاری و پرینت اظهارنامه، احرازهویت، اجرای قانون ماده 7، گرفتن کوتاژ و تعیین مسیر کالا نیز بعد ازدیگر امور لازم الااجر است.

در این مرحله با 3 مسیر روبرو هستیم؛ مسیر سبز برای دریافت شماره ارزیابی، مسیر زرد جهت بررسی اسناد و بررسی توسط کارشناس (ارزیابی در صورت نیاز) و مسیر قرمز جهت ارزیابی و بررسی کارشناس ارزیابی آزمایشگاه، بررسی کارشناس سالن و اختصاص شماره ارزیابی انجام می شود.

پس از اختصاص شماره ارزیابی، رئیس سرویس مربوطه کالا را بررسی می کند و پس از واریز هزینه به بانک، پروانه صادر می شود. پس از خروج از کوتاژ اجازه بارگیری و خروج  کالا صادر می گردد. در این مرحله آدرس از مشتری دریافت و به شرکت حمل زمینی اعلام  می شود.

پس از صدور فاکتور، کالا به سمت درب خروج بارگیری شده و کالا از گمرک  خارج می گردد. اکنون شماره راننده و اطلاعات کامیون به مشتری اعلام شده و صورتحساب توسط بخش ترخیص به بخش مالی تحویل داده می شود و در نهایت صورتحساب از بخش امور مالی به مشتری ارسال می گردد.

سیر اجمالی مراحل واردات تا ترخیص کالا

برای انجام این امور می توانید با مراجعه به شرکت بازرگانی اقتصاد قرن که سال های متمادی در این زمینه فعالیت می کند کمک و یاری بگیرید. این شرکت دارای مجوز رسمی از نهادهای مربوطه مانند گمرکات کشور بوده و ارتباطات بسیار خوبی با نهادهای داخلی و خارج از کشور دارد.

شما می توانید با محول کردن انجام این امور به ما با خیالی آسوده و پرداخت هزینه ای مناسب به تجارت و کسب و کار خود بپردازید. شرکت بازرگانی “اقتصاد قرن” مراحل واردات کالا تا ترخیص کالا را در کمترین زمان و به بهترین شکل ممکن انجام داده و جای هیچ سؤالی را باقی نخواهد گذاشت.

داشتن نیروی متخصص، متعهد و توانمند در کلیه مراحل بازرگانی و واردات و ترخیص کالا ما را در این امر به یکی از بهترین‌ها تبدیل کرده است. انجام اموری مانند؛ اخذ گواهی‌نامه استاندارد، ثبت سفارش، تنظیم اظهارنامه، تخفیف و معافیت، تحویل و اظهار اسناد، خرید خارجی، محاسبه قیمت تمام شده کالای وارداتی و در نهایت دریافت پروانه ترخیص کالا همه در احاطه ما بوده و آن را به نحو احسن انجام خواهیم داد.

اهالی محترم کسب و کار و تجار عزیز در هیچ یک از مبادی ورود و خروج کالا در گمرک فرودگاه امام خمینی، غرب تهران، شهریار، بندرعباس و گمرکات سراسر کشور تنها نیستید، ترخیص کاران زبده ما، شما را همراهی خواهند کرد تا با طمأنینه‌ای خاص به فعالیت‌های اقتصادی خود بپردازید.

تلاش ما ایجاد وحدت رویه در امور مربوطه به گمرکات بوده و این امر باعث از بین رفتن نگرانی بازرگانان محترمی است که با توجه به اعتبار و سوابق درخشان تیم های فنی شرکت بازرگانی “اقتصاد قرن” ما را به عنوان کارگزار ترخیص کالاهای خود در تمامی اوقات انتخاب کرده و از ما بهترین کیفیت، با کمترین هزینه، در کوتاهترین زمان را می خواهند؛ بنابرین شما هم می توانید همین الان با ما تماس بگیرید و کار ترخیص محموله را به ما بسپارید.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *