ملاحظات بین المللی اظهارنامه گمرکی

اظهار نامه ی گمرکی چیست؟

اظهارنامه ی گمرکی یا اظهار نامه ی کالا، سندی است که طبق قوانین گمرک صادر می شود. در اظهارنامه ی گمرکی افرادی که در واردات و صادرات کالا نقش دارند( صادر کننده/وارد کننده/عامل) قید می کنند که رویه ی گمرک بر کالا اعمال شود و موارد ویژه ای را که گمرک برای بررسی اظهارنامه لازم دارد را نیز تهیه می کنند. این موارد در بین ضمیمه ی اصلاحیه ی قرارداد توکیو که برای همه ی گمرک ها می باشد بیان شده است.

بنابر پیوست A.1 در قرارداد کیوتو، اظهارنامه ی گمرکی به معنای اطلاعاتی است که باید قبل یا در زمان رسیدن و یا ترک کردن وسیله ی ترابری تجاری توسط مسئول حمل و یا نماینده، تحویل داده شود. این اطلاعات باید تمام موارد ضروری را در مورد کالایی که وارد ناحیه ی گمرک می شود و یا از آن خارج می شود، شامل شود. این اظهارنامه کافی است که اطلاعات لازم را برای شناسایی کالا و حامل کالا ارائه کند و موارد بیشتر ضروری نیست.

اطلاعاتی که باید در اظهارنامه ی گمرکی باشند از مدارک مربوط به انتقال و حرکت کالا در مناطق بین المللی دریافت می شوند، مانند قبض بارگیری، فاکتور، لیست بسته بندی و یا بسیاری از مدارک دیگر. این مدارک باید همراه اظهارنامه به گمرک تحویل داده شوند و به همین دلیل هم به آنها مدارک تکمیلی نیز گفته می شود.

برخی مشکلات و اشتباهات رایج

جامعه ی تجاری با برخی اظهارنامه ی کالایی مواجه می شود که اظهارنامه:

 الف) با استاندارد های بین المللی برای پیام های مکتوب و یا الکترونیک همخوانی ندارد؛

ب) اطلاعاتی بیشتر از میزان مورد نیاز برای کنترل گمرک در آن وجود دارد؛

ج) از کد گزاری های بین المللی که در تجارت و حمل و نقل بین المللی کاربرد دارد استفاده نشده است.

درنتیجه زمان و هزینه ای که برای آماده کردن اظهارنامه گمرکی و تحویل دادن آن می شود خیلی بالاست. زمانی که گمرک جریمه هایی را به دلیل مشکلات دفتری و محاسباتی در اظهارنامه گمرکی اعمال می کند مشکلات بیشتری هم به وجود می آید. به همین دلیل بهتر است از ابتدا در نگارش و تنظیم اظهار نامه ی گمرکی دقت لازم را داشته باشید و یا این کار را به افراد حرفه ای محول کنید.

دستورالعمل اجرایی اظهارنامه گمرکی

راهنمای کلیدی تسهیل تجارت با توجه به اظهارنامه های گمرکی باید از استانداردهای بین المللی و هماهنگ سازی داده ها پیروی کند. همچنین استاندارد 3.11 مجمع کیوتو بیان می کند که از الگو های اصلی سازمان ملل در اظهارنامه های گمرکی استفاده شود و این کار را الزامی  می داند. برای مدارک مکتوب باید از راهنمای الگوی سازمان ملل استفاده شود و برای مدارک الکترونیک هم باید از توصیه های WCO، سازمان جهانی گمرکات،استفاده شود. مورد دوم با مدل داده ای WCO یکی شده است که در حال حاضر براساس استاندارد های ایزو و سازمان ملل می باشد. برای مدارک مکتوب سند واحد اجرایی اتحادیه ی اروپا SAD یکی از بزرگترین و وسیع ترین مناطق استفاده از فرم های استاندارد شده ی گمرک است و دلیل آن هم این است که SAD پایه ی اصلی  Asycuda می باشد که سیستم آی تی گمرکات است. این سیستم توسط UNCTAD توسعه و ارتقا داده شده است.

اظهارنامه گمرکی

درکنار استاندارد های جهانی برای مدارک نوشته شده و فرمت های دیجیتال، استاندارد 3.12 مجمع کیوتو الزام می کند که گمرک های کشور ها اطلاعات لازم در اظهارنامه گمرکی را تنها به موارد ضروری برای بررسی کالا و دریافت عوارض و مالیات، کامل کردن آمار ها و اعمال قوانین گمرک محدود کنند. هماهنگ سازی داده های مقررات ملی با استاندارد های بین المللی به شدت توسط ارگان های سازمان ملل حمایت می شود. برای کالا هایی که عوارضی ندارند و یا ارزش کمی دارند WCO راهنمایی هایی را برای شیوه ی ترخیص این کالا ها ارائه می کند.

گمرک ها همچنین باید مطمئن شوند که مدارک الکترونیکی رسمیت داشته باشند و جعلی نباشند. طبق استاندارد 3.39 RKC گمرک ها نباید جریمه های سنگینی را برای اشتباهاتی که عمدی نبوده اند و هیچ انگیزه ی کلاهبرداری نیز پشت آنها نبوده اعمال کنند. اگر گمرکی قصد اعمال جریمه جهت جلوگیری از تکرار چنین اشتباهاتی را داشته باشد، نباید میزان جریمه بیش از حد، سنگین باشد.

تنظیم اظهارنامه ی گمرکی برای کالا های صادراتی یا وارداتی از مواردی است که شرکت ها بسیار روی آن حساس هستند چون برخی اشتباهات کوچک نیز ممکن است باعث ایجاد مشکلات بزرگی شود به همین خاطر ترجیح می دهند این کار را به افرادی محول کنند که تخصص و تجربه ی کافی را در این زمینه دارند. ما در شرکت بازرگانی اقتصاد قرن می توانیم اظهار نامه ی گمرکی شما را در کمترین زمان تنظیم کرده و تحویل دهیم تا بدون هیچ مشکلی بتوانید امور مربوط به صادرات یا واردات کالا خود را انجام دهید. با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *