واردات قطعی

واردات قطعی چیست؟

واردات قطعی که با عنوان واردات برای مصرف داخلی هم شناخته می شود به عمل وارد کردن و ترخیص کالاهایی گفته می شود که عوارض گمرک بر وارد کردن کالا اعمال شده است و کالا می تواند برای مصارف داخلی کشور وارد شود. ممکن است کالا های وارد شده به جای ترخیص شدن به انبارخانه گمرک منتقل شوند و بعدا ترخیص شوند.

اگر کالا های وارد شده به انبار انتقال داده شوند اعمال عوارض گمرکی هم تا ترخیص کالا به تعویق می افتد. وارد کننده باید هزینه ی سود، اجاره و یا هزینه های نگهداری کالا در انباری را بپردازد.

در جریان واردات قطعی چه مدارکی مورد نیاز است؟

اظهار نامه گمرکی واردات

شما نمی توانید بدون اطلاع دادن به گمرک واردات یا صادرات داشته باشید. فرمی که شما باید با ارائه ی آن به گمرک اطلاعات ضروری درباره ی کالا وارد شده را ارائه کنید اظهارنامه گمرکی نامیده می شود. برای واردات قطعی، فرم اظهارنامه گمرکی واردات را تهیه کرده و پس از تکمیل در زمان ترخیص به گمرک تحویل دهید.

کارت بازرگانی

کسی که در کار تجارت باشد حتما به کارت بازرگانی نیاز پیدا می کند. کارت بازرگانی کارتی است که نشان می دهد شما مجوز فعایت های تجاری اعم از واردات کالا و صادرات را دارید. برای انجام فرایندی مانند واردات قطعی هم حتما باید کارت بازرگانی خود را به گمرک ارائه کنید.

قبض انبار

قبض انبار سندی است که ثابت می کند شما صاحب اجناسی هستید که در انبار قرار گرفته اند.

بارنامه

بارنامه سندی است که ریز اطلاعات کالا ها را ارائه می کند. این سند باید توسط حامل کالا به گیرنده ی کالا ارائه شود و باید متعاقبا به گمرک ارائه شود تا ترخیص کالا صورت پذیرد.

 گواهی مبدا

گواهی مبدا سندی بین المللی است که تایید می کند کالاهای وارد شده تماما در کشور صادرکننده تولید  و ارسال شده است. این گواهی به عنوان اظهارنامه ای برای صادرکننده هم عمل می کند.

فاکتور

فاکتور هم از جمله اسنادی است که توسط فروشنده برای خریدار ارسال می شود. فاکتور شامل اطلاعات هردو طرف معامله می شود و همچنین اطلاعات کمی و کیفی درباره ی کالای ارسالی ارائه می کند. تاریخ ارسال کالا و شیوه ی ارسال آن، قیمت کالا و همچنین شرایط تحویل و پرداخت کالا همه در فاکتور ذکر می شوند.

اعلامیه ارز

اعلامیه ارز سندی است که مبلغ انتقال یافته در خرید و فروش را نشان می دهد. این مورد در صورت اعتباری بودن خرید و فروش باید ارائه شود.

پروفرما

پروفرما یا پیش فاکتور سندی است که قبل از ارسال کالا توسط فروشنده برای خریدار ارسال می شود. پروفرما بیشتر برای امور گمرکی فرستاده می شوند و تفاوت آن با فاکتور اصلی هم این است که درخواستی برای پرداخت هزینه در آن وجود ندارد.

ثبت سفارش

برای ترخیص کالا و واردات قطعی باید اجازه نامه ای از طرف وزارت بازرگانی هم داشته باشید. سند ثبت سفارش این کار را برای شما انجام خواهد داد.

لیست بسته بندی

این لیست هم توسط طرف صادرکننده تهیه و ارسال می شود. لیست بسته بندی شامل میزان بار، وزن آن و برخی از ویژگی های آن است.

بیمه نامه

امروزه تجارت بدون بیمه ی کالا ریسک بسیار بزرگی است. کالاهایی که ارسال شده اند ممکن است در حین مسیر دچار مشکل شوند. این مشکل می تواند آسیب دیدن کالا یا کلا نابود شدن آن باشد. با داشتن بیمه نامه شما کالا ی خود را از این خطرات بیمه می کنید. بیمه نامه باید برای واردات قطعی و ترخیص کالا ارائه شود.

مجوزهای قانونی ضرورری برای ترخیص کالا

این مورد که شامل گواهی های بهداشتی، امنیتی و یا سایر موارد دیگر است بستگی به نوع بار دارد. برای مثال اگر کالایی که وارد می کنید برای مصارف بهداشتی و خوراکی باشد باید گواهی های بهداشتی لازم را داشته باشید تا صحت کالا را تایید کنید.

کارت ترخیص کاری

این مورد برای افرادی است که خودشان کالا را ترخیص نمی کنند و کارهای مربوط به ترخیص را که کارهای نسبتا سختی است را به شرکت های ترخیص کار می سپارند. این کارت باید توسط شرکت ترخیص کار ارائه شود و نشان دهد که از طرف شما وکیل است تا کالای شما را ترخیص کند. در برخی موارد که شرکت نماینده ای را از طرف خود می فرستد هم باید مدارکی برای اثبات وکالت ارائه شود.

گواهی ترخیص

پس از ارائه ی همه ی مدارک برای ترخیص کالا و واردات قطعی شما باید گواهی ترخیص را هم ارائه دهید تا بتوانید کالا ی خود را ترخیص کنید.

مواردی که در بالا بیان شد از اسنادی بودند که برای واردات قطعی نیاز بودند. شاید بسته به شرایط و قرار دادهای متفاوت نیاز باشد تا مدارک بیشتری را هم تهیه کرده و ارائه کنید. بهتر است برای ترخیص کالا از شرکت هایی که در این زمینه مهارت و تخصص دارند استفاده کنید تا بتوانید کالای خود را با کمترین معطلی ترخیص کنید.

شرکت بازرگانی اقتصاد قرن از جمله شرکت های فعال در زمینه ی بازرگانی و گمرکی می باشد. شما می توانید امور بازرگانی و گمرکی خود را به این شرکت بسپارید و یا در صورت نیاز از مشاوره های افراد متخصص در این شرکت استفاده کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *