فرآیند و پروسه ترخیص کالا

همان طور که می دانید در کشور ما، ترخیص کالا به معنای فراهم کردن مجموعه مدارک و اسناد مورد نیاز به صورت فیزیکی یا الکترونیکی جهت اخد مجوز است. از جمله مجوزهای استاندارد، مجوز راه و هر گونه مجوز ضروری دیگر را یک ترخیص کار حرفه ای و متخصص انجام می دهد. لازم به ذکر است که ترخیص کالا، در واقع یک پروسه ی زمان بر، طاقت فرسا و پرهزینه در گمرک است، که به وسیله ی مالک کالا یا نمایندهٔ  رسمی مالک آن و با پشت سر گذاشتن مراحل گمرکی انجام می گیرد. این فرایند با توجه به اهداف واردات کالا و یا صادرات آن متفاوت است.

بر خلاف تصور عامه ی مردم جهان، پروسه ی ترخیص کالا ، یک پروسه چند مرحله ای و تخصصی است همانطوری که گفتیم در صورتی که توسط فرد یا شخص کم تجربه صورت گیرد می تواند بسیار زمان بر و مشکل باشد. از این رو بهتر است که توسط یک شرکت حرفه ای و متخصص در این زمینه صورت گیرد. بازرگانی اقتصاد قرن نیز از چندین نفر افراد متخصص و مشرف بر امور گمرکی و ترخیص کالا تشکیل شده است. ترخیص کاران ما با توجه به نوع محصول و سایر موراد از 0 تا 100 مراحل  ترخیص کالا را به بهترین شکل و در سریعترین زمان ممکن انجام خواهند داد.

واردات و ترخیص کالا

در اینجا سعی می کنیم  به طور خلاصه به توضیح پروسه ی ترخیص کالا بپردازیم

1.فراهم کردن مدارک واسناد مربوط به ترخیص کالا که شامل مدارک مربوط به محموله ی مورد نظر از قبیل ترخیصیه، قبض انبار، بارنامه و … است. هم چنین اسناد متعلق به مالک کالا مانند اصل کارت ملی و اصل کارت بازرگانی و … و در نهایت مدارک مرتبط با نماینده رسمی و قانونی مالک کالا اعم از اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی وکالت نامه و کپی معرفی نامه و …

2.در مرحله ی بعدی نیاز است تا اطلاعات از اظهار کننده دریافت شود. در این مرحله با مراجعه به قسمت کدگزاری  و ارائه مدارک ذکر شده در قسمت قبل، و دریافت کد های مربوطه مرحله دوم تکمیل می شود. در این مرحله تمامی اسناد مربوط به مالک کالا و نماینده او احراز خواهد شد. بعد از آن صاحب کالا یا نماینده قانونی وی به بخش ورود اطلاعات مراجعه کرده و با دریافت فرم اولیه اظهارنامه اطلاعات در خواستی در متن اظهار نامه‌ را  ارائه می کند.

3.در این مرحله لازم است تا اظهار نامه ی دریافت شده در مرحله ی قبل، پذیرش شود. درصورت مطابقت مندرجات متن اظهارنامه با اطلاعات موجود در کامپیوتر مرکزی، سیستم نسبت به تخصیص یک شماره تحت عنوان شماره ثبت اظهارنامه صادر می کند. در غیر اینصورت اظهارنامه جهت اصلاح یا تکمیل به اظهار کننده برگشت داده خواهد شد.

4.در این مرحله نوبت به انجام برخی کنترل های گمرکی می رسد. در حقیقت کنترل های گمرکی شامل ارزیابی فیزیکی کالا می باشد که پس از آن فرد مسئول نسبت به اظهارنامه و کنترل وجوه پرداختی و سایر مقررات اقدام و پس از خاتمه این کنترل ها، متن اظهارنامه را امضاء و آن را به کارشناس سرویس ارزیابی تحویل می دهد. اما در صورتی که فرایند ارزیابی باعث انجام یک سری تغییرات در اظهارنامه شود آن گاه لازم است تا نسبت به ایجاد اظهار نامه جدید دیگری اقدام شود.

5.در مرحله ی آخر پرداخت انجام خواهد شد و در نهایت کار ترخیص کالا صورت می پذیرد. در واقع پس از ارزیابی سیستمی و امضاء اظهار نامه توسط رئیس بخش ارزیابی، اظهار نامه و فیش بانکی به صندوق تحویل داده می شود. صندوق دار در ابتدا اظهار نامه مربوطه را از سیستم فراخوانی و مبلغ فیش ارائه شده را با مبلغ محاسبه شده توسط سیستم مطابقت می دهد و در صورت تایید، رسید صندوق را بر اساس اطلاعات ثبت شده در اظهار نامه دریافت می کند همچنین در کامپیوتر مرکزی اطلاعات را تکمیل، کنترل و تایید می نماید؛ پس از آن فیش بانکی از اسناد جدا و نسبت به چاپ پروانه گمرکی اقدام می کنند. در پایان کار با تهیه ی صورت حسابی مبنی بر تمامی مخارج صورت گرفته، برای مالک کالا ارائه خواهد شد.

مراحل ترخیص کالا از گمرک

همان طور که ملاحظه کردید انجام تمامی این مراحل توسط افراد کم تجربه  بسیار زمان بر، طاقت فرسا و پرهزینه خواهد بود. لازم به ذکر است که شرکت بازرگانی اقتصاد قرن، با استفاده  از متخصصان فعال و با تجربه در زمینه ترخیص کالا، در حال حاضر یکی از برترین  شرکت ها در این زمینه است، که خدمات بسیار ارزنده ای در تمامی این مراحل دشوار و پیچیده واردات و ترخیص کالا در حداقل زمان ممکن و مناسب ترین هزینه ارائه می دهد و در نتیجه تاجران عزیز قادر هستند به راحتی و با اطمینان کامل از کیفیت بالای خدمات ارائه شده و مناسب بودن هزینه های اعلام شده، کالای تجاری مورد نظر خود را با صرف کمترین زمان و هزینه، از سراسر نقاط جهان حمل و ترخیص کنند.

در واقع شرکت بازرگانی اقتصاد قرن با توجه به پیشینه ی طولانی مدت  و درخشان خود در امر حمل و نقل و ترخیص کالا و هم چنین با در نظر گرفتن تمامی استاندارد های جهانی حمل و نقل، سعی کرده است تا این فرایند را تا حد امکان راحت تر، سریع تر و مهم تر از همه با کیفیت بسیار عالی انجام دهد.

از جمله ارزنده ترین خدمات ارائه شده توسط شرکت بازرگانی اقتصاد قرن و کادر مجرب و متخصص آن در زمینه ی ترخیص کالا:

  • ترخیص کالا از گمرک بندرعباس: شامل گمرکات شهید رجایی و باهنر بندرعباس و تمامی گمرکات داخلی
  • واردات کالا از کلیه ی کشور های اروپایی و آسیایی از جمله چین، ترکیه و دبی در حداقل زمان
  • انجام دادن تمامی خدمات حمل و نقل از جمله ترخیص هوایی کالا از کشور هایی از قبیل چین و ترکیه و … و هم چنین حمل و ترخیص زمینی و دریایی کالا

شرکت بازرگانی اقتصاد قرن با تجربه ی چندین ساله ی خود در این حوزه و با در اختیار داشتن نیروهای  متخصص و حرفه ای، شما را از تمامی دغدغه ها و مشکلات ترخیص کالا دور نگه می دارد و آماده ی خدمت رسانی به شما تاجران گرامی در این زمینه است.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *