کالای متروکه

محموله ای را که وارد کننده اظهار نکرده است و یا به سبب اشتباهی در اقدامات حمل کننده، واردکنند یا صادرکننده کالا صورت گرفته و به هر نحوی ترخیص کالا انجام نشده است و به مدت 30 روز از زمان ورود آن می گذرد را کالای متروکه می گویند.

زمانی که به حمل کننده کالا دستور داده شود که به لنگرگاه یا محل تخلیه بار برود، اگر در 10 روز پس از رسیدن به محل بندر به دلایلی نتواند بار را خالی کند و تا آن زمان هیچ دستورالعمل دیگری دریافت نکند. حامل ممکن است از طریق فروش عمومی با خصوصی و حتی با توجه به تصمیم خود می تواند نسبت به کالای متروکه تصمیم اتخاذ نماید.

کالاها ممکن است به دلایلی متروکه شوند؛ ممکن است فرستنده نتواند عوارض محموله را پرداخت کند؛ محموله آسیب دیده باشد؛ اختلاف نظرهایی بین فرستنده و گیرنده باشد، البته دلایل دیگری نیز وجود دارد که باعث می شود محموله را کالای متروکه بگوییم.

در صنعت حمل و نقل، ملاحظات بیشتری نسبت به انبار کردن محموله وجود دارد؛ هر محموله ای که در مرحله ارسال متوقف می شود، هزینه به بار می آورد، بنابراین حامل ها نمی خواهند که کانتینرها را مدت زمان بسیار طولانی در انبار نگاه دارند. هنگامی که یک محموله از کشتی آزاد شود زمان سپری می شود، برای اینکه در گمرک کالایی را متروکه قلمداد کنند طبق زمان های مشخص شده اقدام می کنند. گاهی اوقات این مشکلات به سبب اختلاف حمل کننده کالا با خطوط حمل و نقل یا کارگزار ترابری پیش می آید و تا حل و فصل شود، میزان خسارتی که حامل بار به سبب دیرکرد در تخلیه ی بار متحمل می شود بیشتر از خود هزینه ها می شود.

اگر گیرنده در تحویل مرسوله با مشکل مواجه شود، شرکت های حمل و نقل گزینه هایی را پیش رو دارند. شرکت حمل و نقل دارنده محموله است و می تواند هزینه های ذخیره سازی، تخلیه، هزینه حمل و نقل و غیره را بازیابی کند. به طور معمول، یک لایحه با شرایطی مواجه خواهد شد که اگر مشتری / گیرنده یا صاحب مشتری) کالا نتواند کالا را به موقع تحویل دهد، شرکت حمل و نقل حق دارد که کالا را در برابر هزینه های مشتری کالا با قیمت ارزان رد کند.

کالای متروکه

پروسه ی قوانینی که به شرکت های ترابری اجازه می دهد:

– کانتینرها را از بار خالی کند

– خالی کردن بار در انبار رسمی

– فروختن بار

– جبران هزینه هایی که از فروش متحمل می شود

– اقدامات قانونی برا متعادل سازی تفاوت بین قیمت و هزینه هایی که متحمل شده

– اگر قیمت فروش هزینه های مربوط به شرکت حمل و نقل را پوشش ندهد در این صورت در برابر اقدامی که علیه حمل کننده انجام می گیرد قوانین بین المللی اعمال می شود.

اگر حمل و نقل غیرقانونی است و تحویل داده نمی شود عوامل مربوطه را که در سند بارنامه مشخص شده اند را با تلفن ایمیل یا پیام رسان الکترونیک در جریان می گذارند. اگر از طریق ایمیل اطلاع رسانی کنید، صحت اطلاع رسانی بعد از یک روز کاری مشخص می شود.

با توجه به دستورالعمل های نوشته شده، حامل، محموله را به فرستنده برمی گرداند، مجددا حمل می کند و در غیر اینصورت اگر در طی 10 روز پس از تاریخ اطلاعیه، چنین دستورالعملی دریافت نگردد، همه محموله برای جبران هزینه های حمل و نقل توسط فروش عمومی یا خصوصی با قیمت ارزان رد می شوند که بدهی های بعدی مطابق بارنامه نباشد. به بارهایی که چنین عاقبتی دارند کالای متروکه می گویند.

منبع: https://www.morethanshipping.com/abandoned-cargo/

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *