ترخیص کالا از گمرک بندر امام خمینی

ترخیص کالا از گمرک بندر امام خمینی توسط شرکت بازرگانی اقتصاد قرن ترخیص کار و کارگزار رسمی گمرک.بندر امام خمینی یا همان سربندر سابق که قبل از انقلاب به نام بندر شاهپور نیز نامیده می شد، بزرگترین بندر فعال تجاری ایران است که ۳۸ اسکله فعال به طول هفت کیلومتر دارد. این بندر در ماهشهر خوزستان واقع در شمال غربی خلیج فارس قرار دارد.

چرا بندر امام خمینی فعال ترین بندر تجاری ایران است؟

قرار داشتن اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، اداره گمرک، منطقه ویژه اقتصادی در بندر امام خمینی از دلایلی است که این بندر را به بندری ویژه در این منطقه و فعال ترین بندر اقتصادی خوزستان تبدیل کرده است.

بندر امام خمینی سالانه پذیرای بیش از پنجاه تن کالا است که رقم بالایی است و همچنین 530000 متر مکعب انبار مسقف دارد.

بندر امام خمینی امن ترین و کوتاه ترین مسیر زمینی ممکن برای انتقال کالا از کشورهایی نظیر عراق، ترکیه، حوزه قفقاز و آسیای میانه به کشورهای جنوب شرق آسیا است. این بندر به واسطه خطوط هوایی، زمینی ، خطوط ریلی با نقاط مختلف ایران در ارتباط است و گمرک بندر امام خمینی بزرگترین مرز خروجی کشور شناخته می شود. خدمات صادرات وترانزیت وترانشیپ از سرویس هایی است که در گمرک بندر امام خمینی مشاهده می کنید.به دلیل همجواری با عراق، این بندر تخفیفات مخصوصی برای حامل های کالاهای عراقی در نظر گرفته است.

ترخیص کالا از گمرک بندر امام خمینی

ویژگی های گمرک بندر امام خمینی

همان طور که اشاره شد، ویژگی های ذکر شده این بندر را حائز اهمیت کرده است، با توجه به موقعیت جغرافیایی این منطقه و همجواری با عراق، از گزینه های مناسب برای سرمایه گذاران نفتی به شمار می رود تا امکانات و تاسیسات تخلیه و بارگیری مکانیزه برای فرآورده های نفتی را فراهم کنند و در این زمینه سرمایه گذاری  کنند. با توجه به اینکه گمرک بندر امام خمینی بزرگترین و تجاری ترین مرز خروجی ایران است. فهرستی از کالاهایی که از گمرک وارد می شود، به شرح زیر است:

اکثرکالاهایی که از گمرک بندر امام خمینی وارد کشور می شوند، ذرت، بنزین، آهن آلات، گندم، سویا و کنجاله سویا است که از کشورهای امارات، برزیل، آرژانتین، آلمان، و اکراین به ایران وارد می شوند. همچنین گازها، فرآورده های پتروشیمی، محصولات نفتی، بنزین، کود اوره و غیره عمده کالاهایی صادراتی هستند که به چین، امارات، هند، کره جنوبی، ژاپن صادر شده اند.

ترخیص کالا از گمرک بندر امام خمینی توسط ترخیص کار رسمی گمرک

اگر بخواهیم ترخیص کالا را به ساده ترین حالت ممکن تعریف کنیم، عبارت است از روندی که طی آن کالا از کشور خارج شده یا وارد می شود و سندی است که نشان می دهد حقوق گمرک پرداخت شده است. در واقع ارائه مدارک و پرداخت حقوق گمرک جهت تسهیل امور صادرات و واردات و تحویل کالا فرآیند ترخیص کالا نامیده می شود.

با توجه به اینکه ایران از جمله کشورهایی است که در زمینه صادرات و واردات بسیار فعال است، کالا ها از طریق مختلف زمینی، هوایی و دریایی وارد  یا خارج می شوند که باید از گمرک رد شده و مجوز لازم را کسب کنند. واردات ایران طبق آمار ابتدایی امسال بیش از ۱ میلیارد و ۳۱۶ میلیون تن با ارزش دلاری معادل بیش از ۱۶ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار بوده است.

ترخیص کار گمرک بندر امام خمینی

بندر امام خمینی بیشترین میزان واردات را از لحاظ حجمی داراست، به گونه ای که بیش از 44 درصد از واردات کالا و ترخیص گمرک از طریق بندر امام خمینی صورت می گیرد و بیش از پنجاه تن کالا به این گمرک وارد می شود. کالاهای ترخیص شده از بندر امام خمینی از نظر ارزش بیش از دو میلیارد دلار که حدود 13 درصد از کل واردات کشور است را شامل می شود.

در ترخیص کالا از گمرک بندر امام خمینی به دلیل بزرگ بودن اسکله ها و قابلیت بارگیری توانایی زیادی دارند تا کالاهای فله ای زیادی را پذیرا باشند و به همین دلیل ذرت و حبوبات و کنجاله و کالاهایی نظیر این در گمرک بندر امام خمینی هستند.با اینکه این کالا ها حجم زیادی دارند، ارزش دلاری پایین تری را به نسبت کالاهایی نظیر ماشین الات و دیگر کالاهایی که ارزش دلاری آنها بالاست را دارند. البته اگر ترخیص کالا از گمرک بندر امام خمینی را به صورت دقیق تر بررسی کنیم، وجود گمرک های اختصاصی برای ترخیص کالاهای آرایشی  بهداشتی، خودرو، چینی آلات، لوازم خانگی، دخانیات و ….  باعث رونق این بندر شده است.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *