اینکوترمز

اینکوترمز تفسیر اصطلاحات مورد استفاده در تجارت بین المللی است. اتاق بازرگانی بین الملل عبارات و اصطلاحات را تحت عنوان اینکوترمز منتشر کرده .

اینکوترمز میزان مسئولیت و وظایف و هزینه ها خریدار و فروشنده را مشخص می کند

به دلیل شرایط متغییر بازرگانی اینکوترمز هر چند وقت یک دفعه مورد بازبینی قرار می گیرد . آخرین تغییرات اینکوترمز مربوط به اینکوترمز 2010 است که نسبت به نسخه ی 2010 چندین تغییرات در آن اعمال شده اعم از:

  • تغییر سیستم دسته بندی(که در اینکوترمز 2010 قواعد در 4 دسته و در نسخه ی 2010قواعد در دو دسته طبقه بندی میشوند – دسته اول قواعدی که برای همه ی روشهای حمل مورد ایتفاده قرار می گیرند و دسته دوم قواعدی که برای حمل دریایی مورد استفاده قرار میگیرند)
  • حذف چهار قاعده DDUt DEQt DEStDAF
  • اضافه شدن دو قاعده ی جدید DAPو DAT
  • تغییر در قواعد FOB

اینکوترمز نه تنها برای معاملات بین المللی بلکه برای معاملات داخلی هم از قاعده EXW مورد استفاده قرار می گیرد.

یک سوال اساسی مهم این است که در معاملات بین المملی کدام قاعده رابه کار ببریم؟ در پاسخ باید گفت که شرایط بهینه این است که توانایی طرفین را در نظر گرفته و هزینه ها را بررسی کرده تا سود به حداکثر برسد . بهتر است طرفین در نظر بگیرند که کدام یک با هزینه کمتر و زمان کوتاه تر می توانند آن عملیات را انجام دهند.

شرکت بازرگانی اقتصاد قرن به ایرانیان شرایط EXW را توصیه نمی کند .چرا که حمل داخلی در کشور مبدا و ترخیص صادراتی به عهده خریدار است و ترخیص صادراتی دریک کشور دیگه با توجه به قواعد آن کشور کار ساده ای نیست.

استفاده از قاعده FAS هم به خریدار توصیه نمی شود .چرا که ریسک و هزینه ی بارگیری به عهده خریدار است و اغلب بارگیری کالا خطراتی هم دارد.

قواعد رایج که عموما در تجارت بین الملل مورد استفاده قرار می گیرد CPT-CFR-FOB-FCA است .

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *