ترخیص کالای پتروشیمی از گمرک

واردات کالاهای پتروشیمی و نفت و گاز

ارائه خدمات ترخیص کالای پتروشیمی از گمرک توسط شرکت بازرگانی اقتصاد قرن ترخیص کار رسمی گمرک.کالاهای پتروشیمی و نفت و گاز، اقلامی هستند که پالایشگاه ها، کارخانجات و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از آن ها برای مصارف صنعتی استفاده می‌کنند. کشور عزیزمان ایران، با داشتن منابع عظیم نفت و گاز، یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات پتروشیمی است. صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ایران همواره برای تولیدات خود نیاز به اقلام و کالای پتروشیمی و نفت و گاز دارند. از این رو واردات این کالاها، یکی از مشاغل پرسود و پویا است. واردات هر نوع کالا و ترخیص آن از گمرک نیاز به متخصصانی باتجربه و آشنا به امور گمرکی و قوانین و مراحل ترخیص کالا دارد. همکاران و ترخیص کاران مجرب و حرفه ای ما در شرکت اقتصاد قرن آماده هستند تا تمامی مراحل واردات و ترخیص کالا ی پتروشیمی و نفت و گاز از گمرک را در کمترین زمان ممکن انجام دهند. کارشناسان شرکت بازرگانی اقتصاد قرن  با تسلط بر قوانین و تشریفات ترخیص کالا از گمرک، و به خصوص قوانین خاص کالاهای نفت و گاز، ترخیص کالای پتروشیمی را در کمترین زمان برای شما امکان پذیر می سازند.

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا پتروشیمی، نفت و گاز از گمرک

واردات و ترخیص کالای پتروشیمی از گمرک، تشریفات و مراحل خاصی دارد. همچنین نیاز به مدارک گوناگونی دارد که در ادامه به اختصار توضیح خواهیم داد.

ابتدا مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالای پتروشیمی از گمرک را بررسی می کنیم. این مدارک چند دسته هستند: مدارک کالای وارداتی، مدارک مالک کالا (وارد کننده) و مدارک نماینده مالک کالااز مدارک مربوطه به شمار می روند.

مدارک کالای وارداتی:

1-    ترخیصیه:

ترخیصیه، به اوراقی گفته می شود که شرکت حمل بار صادر می کند. شرکت حمل کننده پس از تصفیه حساب و احراز مالکیت صاحب کالا، ترخیصیه صادر می کند. در این سند گواهی می شود که مالک کالا با شرکت حمل و نقل تسویه حساب نموده و اجازه دارد وارد مراحل بعدی ترخیص کالا شود.

2-    قبض انبار:

این برگه را انباردار گمرک صادر می کند. قبض انبار نشان می دهد که کالا به انبار گمرک تحویل داده شده و دارای چه وزن، تعداد و مشخصاتی است.

3-    پیش فاکتور:

پیش فاکتور یا پروفرما اینوویس (proforma invoice) سندی است که فروشنده کالا صادر می کند. اطلاعاتی که در این سند ثبت می شود به این شرح است: نام، شماره تلفن و آدرس فروشنده و خریدار، نوع و تعداد و وزن کالا، قیمت واحد و کل، شرایط پرداخت، مدت اعتبار پیش فاکتور، کشور مبدأ و سازنده کالا، نحوه و تاریخ ارسال کالا است.

4-    بارنامه

بارنامه یکی از مهم ترین اسناد در تجارت بین المللی محسوب می شود. اطلاعات حمل بار از مقصد به مبدأ، نوع وسیله نقلیه حمل بار، کرایه و اجرت حمل بار،  تحویل و بارگیری و مالکیت کالا در بارنامه ثبت می شود.

5-    فاکتور

سیاهه خرید، صورتحساب فروش یا فاکتور، سندی است که فروشنده پس از دریافت وجه مرقوم شده در پیش فاکتور (پروفورما)، صادر می کند.

6-    گواهی کشور مبدأ

این سند گواهی می کند که کالاها، توسط کدام سازنده و در کدام کشور ساخته شده است.

7-    لیست عدل بندی (Packing List)

لیست عدل بندی یا بسته بندی مشخص می کند که کالاهای وارداتی، دارای چه نوع بسته بندی با چه وزن و تعدادی می باشند.

8-    مانیفست

مانیفست به معنی فهرست کالاهای حمل شده در یک واحد وسیله نقلیه است.

9-    بیمه نامه (در صورتی که کالا بیمه باشد)

بیمه نامه برگه ای است که به موجب آن بیمه گر، کالای وارداتی را در مسیر حمل و نقل بیمه می کند.

10- مجوز ثبت سفارش بازرگانی

وزارت صنعت، معدن و تجارت این مجوز را برای متقاضیان واردات کالا صادر می کند. صدور این مجوز پس از تکمیل فرم های مربوطه، انضمام پروفرما و گذراندن مراحل قانونی انجام می شود.

مدارک مربوط به مالک کالای وارداتی:

1-    اصل کارت بازرگانی و کپی تمام صفحات آن

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن مرکزی و یا شعب واقع در شهرستان ها این کارت را به نام متقاضیان واردات کالا که واجد شرایط باشند، صادر می کند.

2-    اصل کارت ملی مالک کالای وارداتی و کپی آن

 مدارک مربوط به نماینده مالک کالای وارداتی (حق العمل کار گمرکی) :

1-    اصل و کپی کارت ملی

2-    اصل و کپی وکالت‌ نامه قانونی و محضری از مالک کالا

3-    اصل و کپی معرفی نامه گمرک

4-    کپی دفترچه بیمه

5-    کارت کارگزاری گمرکی (پروانه حق العمل کاری)

کارت کارگزار گمرکی برای افرادی صادر می شود که دارای کارت بازرگانی بوده و در آزمون های گمرکی سالیانه پذیرفته شده و واجد شرایط حق العمل کاری باشند. کارگزار گمرکی یا حق العمل کار گمرکی، شخصی است که به نمایندگی از مالک کالا، تشریفات و مراحل قانونی ترخیص کالا از گمرک را انجام می دهد. کارگزاران گمرکی ما در شرکت اقتصاد قرن، با داشتن پروانه حق العمل کاری و تجربه فراوان در امور ترخیص کالا آماده خدمتگزاری به شما در امر واردات کالای پتروشیمی و نفت و گاز می باشند.

تشریفات و مراحل ترخیص کالا از گمرک

پس از فراهم کردن مدارک، نوبت به مراحل ترخیص کالا می رسد که به اختصار ذکر می کنیم:

1-    ثبت در سیستم کدینگ و دریافت کد

2-    مهر شدن مدارک مربوط به مالک کالا و نماینده وی

3-    تکمیل و تقدیم فرم های اظهارنامه  به گمرک (ثبت اطلاعات مربوط به کالای وارداتی)

4-    وارد کردن اطلاعات اظهارنامه به سیستم رایانه ای گمرکی و دریافت شماره عطف و کد اظهار کننده

5-    لاک و مهر مدارک و اظهارنامه

6-    پذیرش اظهارنامه و دریافت شماره ثبت اظهارنامه (کوتاژ)

7-    ارزیابی فیزیکی کالا و تطابق با اظهارنامه و دریافت شماره ارزیابی

8-    تعیین وجه پرداختی جهت ترخیص کالا توسط  گمرک

9-    تحویل اظهارنامه و فیش بانکی به صندوق و دریافت پروانه گمرکی

10- مهر و امضای پروانه گمرکی

11- اخذ رسید و برگ سبز گمرکی

12- امضای برگ سبز و صدور مجوز بارگیری توسط کارشناس ارزیابی

13- صدور بیجک از انبار گمرک، پرداخت هزینه انبار و خروج کالا از انبار

14- بازرسی نهایی کالا

15-تهیه صورت حساب و گزارش کار برای مالک کالا

چنانکه ملاحظه فرمودید، ترخیص کالای پتروشیمی از گمرک نیازمند تسلط بر قوانین و تشریفات خاص و گذراندن مراحل پیچیده ای است. شرکت بازرگانی اقتصاد قرن با در اختیار داشتن بهترین ترخیص کاران و کارگزاران گمرکی، آماده ارائه مشاوره و خدمات ترخیص کالای پتروشیمی و نفت و گاز از گمرک می باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *